A TÖRPE PINSCHEREKÉRT

Kiállítás - Tenyészszemle célja, minősítés

Tenyészszemle célja, minősítés

A törpe pinscherekre vonatkozóan a HSPK-nak mint fajta gondozó klubnak nincs a MEOE által elfogadott külön tenyésztési szabályzata, így a MEOE álatalános szabályzatát idézem.

A MEOE Általános Tenyészszemle Szabályzata

1.§.

(1) A tenyészszemle célja az ebek tenyészengedélyének kiadása, a tenyésztésre nem kívánatos egyedek kiszűrése.

(2) Tenyészszemlére csak FCI által elismert származási lappal rendelkező ebek vezethetők fel.

2.§.

(1) Tenyészszemlét a MEOE szervezeti egységei és szerződött partnerei az Országos Elnökség előzetes hozzájárulásával rendezhetnek. A hozzájárulási kérelmet a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell eljuttatni a MEOE Titkárságára.

(2) Tenyészszemle azokban a fajtákban, ahol fajtagazda szervezet működik, illetve az Elnökség által elismert fajtatanács, csak a fajtagazda, illetve a fajtatanács engedélyével rendezhető.

(3) A MEOE Elnöksége köteles hivatalos listát vezetni azokról a fajtákról, ahol elismert fajtagazda szervezet, illetve fajtatanács működik. Ezt minden év szeptember 1-jéig közzéteszi.

(4) Azokban a fajtákban, ahol a MEOE-n belül nincs fajtagazda, illetve több van és nem jött létre a fajtatanács, a helyi szervezetek saját döntési jogukkal bírnak a rendezvény igényléséről.

(5) Fajtakluboknak és szakosztályoknak évente 2 db, az általa gondozott fajtára adható rendezvény.

(6) Helyi szervezetek évente 2 alkalommal rendezhetnek tenyészszemlét, maximum 3 fajtacsoport vonatkozásában.

(7) A fajtaklubok, illetve fajtatanácsok a helyi szervezetekkel közreműködve és egyeztetve alakítják ki országos lefedettséggel a saját fajtájuk évi tenyészszemle időpontjait minimum 5 helyszínnel és alkalommal.

3.§.

(1) Tenyészszemlén a bíró az lehet, aki az adott fajtára FCI által elismert küllembíró. Munkavizsgára kötelezett fajták esetén munkabíró közreműködése kötelező.

(2) A küllembírót a MEOE Küllembírói Testülete delegálja. A munkabírót minden esetben a MEOE specifikus munkabíró testületeitől kell delegáltatni.

4.§.

(1) A tenyészszemlén az alábbi minősítések adhatók:

„Tenyésztésre javasolt” (csak azokban a fajtákban, ahol a fajtagazda szervezet, illetve fajta tanács működik és ezek e minősítés kritériumait meghatározták)

„Tenyészthető”

„Tenyésztésre nem engedélyezett”

5.§.

(1) A „Tenyésztésre javasolt” minősítés részletes követelményeit a fajta tanácsok, ennek hiányában a fajtagazda, vagy a fajtaklub dolgozzák ki. Ezt az Országos Elnökség jóváhagyásával lehet alkalmazni (pl. főtenyészszemle).

(2) „Tenyészthető” az az egyed, amely az FCI által az adott fajtára meghatározott standard előírásainak megfelel, kiegyensúlyozott idegrendszeréről bizonyságot tesz. Munkavizsgára kötelezett fajták esetében az adott fajtára előírt munkakövetelmény teljesítése is kötelező.

(3) „Tenyésztésre nem engedélyezett” az az egyed, amely az FCI által az adott fajtára meghatározott standard előírásainak nem felel meg, illetve olyan egészségügyi és idegrendszeri tüneteket mutat, ami egy egészséges tenyészegyednél nem engedhető meg.

(4) Tenyésztésre nem engedélyezett minősítés esetén a tenyészszemle egy éven belül nem ismételhető meg, de egy év után is maximum egy alkalommal. Amennyiben a minősítés ismét tenyésztésre nem engedélyezett, a kutya véglegesen kizárta magát a tenyésztésből.

(5) A bírónak minden egyes kutya minősítését a bírálati lapon leíró bírálatban írásban indokolnia kell.

6.§.

(1) Tenyészszemlén 12 hónapos kort betöltött ebek vezethetők fel. Ettől való eltérést csak a fajtagazda szervezet foganatosíthat.

7.§.

(1) A tenyészszemlére az ebet csak az eredeti származási lappal együtt lehet bemutatni. A tenyészszemlén csak tetovált (azonosítható) egyedek bírálhatók el. Az azonosításhoz a tulajdonos (megbízott) a származási lapot köteles leadni, melybe a bíró szabad betekintést nyerhet. Amennyiben a kutya csak chip-pel van ellátva, mint egyedi azonosító, a tulajdonos köteles a leolvasóról gondoskodni.

(2) Tenyészszemlén egyedi azonosíthatóság nélkül kutya nem bírálható el. Amennyiben a benevezett kutya nem azonosítható, annak okát az illetékes MEOE szervezet köteles kivizsgálni.

8.§.

(1) A tenyészszemlén egyedi bírálati lap készül 3 példányban, ami leíró bírálatot és minősítést, illetve a bíró aláírását tartalmazza. Összesítő 3 példányban készül a kutya adataival, illetve minősítésével. Az összesítő minden egyes fajtában külön készül, amit a bíró kézjegyével ellát. Munkavizsgára kötelezett fajtáknál a fajtára előírt munkateljesítményt a bírálati lapon, illetve az összesítőn is fel kell tüntetni. A munkakövetelmény külön is teljesíthető, melyet igazolni kell! Ezen fajták esetében csak a két feltétel együttes megléte esetén teljes a tenyészszemle minősítés. A rendező szerv 8 napon belül az összesítőt a MEOE Központjába köteles eljuttatni. A bírálati lap és összesítő egy példányát a fajtaklubnak, illetve fajta tanácsnak a saját irattárában is 5 évig köteles megőrizni. A rendező a helyszínen köteles a származási igazolásra a tenyészszemle minden eredményét felvezetni, illetve pecsétjével ellátni azt, a bíróval aláíratni.

9.§.

(1) A Tenyészszemle Szabályzatot az Országos Elnökség a 2002. évi 02. 13. napján tartott ülésén hagyta jóvá (43/2002. sz. (02.13.) MEOE O.E. határozat) és elrendelte annak „a Kutya” újságban való közzétételét. Ezen Tenyészszemle Szabályzat rendelkezései 2002. év 03. 01. napjától lépnek hatályba. Egyidejűleg hatályát veszti az 1989. június 10-én elfogadott Tenyészszemle Szabályzat, valamint a 89/89. sz. elnökségi határozatban elfogadott módosítás.


Forrás: MEOE honlapja



Vissza


Ne másolj! Linkelj! A TÖRPE PINSCHEREKÉRT - http://torpepinscher.atw.hu

2010.07.08.